uzaylilarla karsilastigimizda neler olabilir

Uzaylılarla Karşılaştığımızda Neler Olabilir?

İnsanların uzayda yayılma ve gelişme sürecinde uzaylılarla karşılaştığımızda neler olabilir? Bilimkurgu filmlerindeki gibi uzaylılarla birlikte yaşayan insan toplulukları olabilir mi?

Devamını oku..


robotlarla sex

Gelecekte Robotlarla Seks

Gelecekte hem fiziksel hem de zihinsel olarak mükemmel insansı robotlar yapmak mümkün olabilirse, belki de insansı robotların en çok kullanıldığı alandan birisi de cinsellik olabilir.

Devamını oku..


yapay zeka lagari

Geleceğin Yapay İnsan Türleri – 5 : İnsansı Yapay Zekâ

Yapay zekâ ve bilince sahip insansı robotlar gelecekte yeni bir insan türü olarak ortaya çıkabilir mi?

Devamını oku..


transhumanizm

Geleceğin Yapay İnsan Türleri - 4: Transhümanizm

Her geçen gün teknoloji ile daha fazla bütünleştiğimizi düşündüğümüzde gelecekte kısmen ya da tamamen makineleşmiş insanlardan oluşan yapay insan türleri ortaya çıkar mı? İnsan, tecrübeleri, kişiliği, zihni ve bilinciyle birlikte bilgisayarlara ya da internete taşınabilir mi? Transhümanizm insanlara ölümsüzlüğü, sonsuz huzur ve mutluluğu getirir mi?

Devamını oku..


kimeralar

Geleceğin Yapay İnsan Türleri - 3: kimeralar

Gelecekte hem insan hem de hayvan geni taşıyan yapay insan türleri ortaya çıkabilir mi? Kimera adı verilen bu canlıları “insan” olarak tanımlamak mümkün mü? Gelecekte kimeralardan oluşan yapay insan toplulukları ortaya çıkar mı? Çıkarsa sonuçları ne olabilir?

Devamını oku..


XNA

Geleceğin Yapay İnsan Türleri - 2

XNA gibi yapay genetik materyaller bizlere gelecekte yapay gen transferinin mümkün olabileceğini gösteriyor. Yapay gen transferi ile ortaya çıkabilecek yapay insan türleri ile gelecekte bizleri nasıl bir toplum yapısı bekliyor olabilir? Yapay gen transferi ile süper kahramanlar ya da mutant karakterler ortaya çıkarmak mümkün mü?

Devamını oku..


geleceğin yapay insan türleri

Geleceğin Yapay İnsan Türleri -1

Bilim insanları ne yaparlarsa yapsınlar hastalıkların, doğuştan gelen sakatlıkların ya da anomalilerin tedavisini bir yere kadar yapabiliyorlar. İhtiyaç halinde her an kişiye uygun organ bulmak mümkün olmuyor. Dahası insanlık yaşlılıkla da mücadele ediyor, yaşlanmanın önüne geçmek istiyor hatta ölümsüz olmak istiyor. İşte bu noktada kusursuz insan yaratmak ya da bir şekilde ölümsüz olabilmek için genetik müdahalelerin yanı sıra transhümanizm, posthümanizm ile ya da kimeralar oluşturarak yapay insan türleri ortaya çıkması mümkün olabilir.

Devamını oku..


yapay zeka

Yapay Zekâ Dünyayı Nasıl Ele Geçirebilir?

Yapay zekâ kendi zekasını kullanarak strateji ve yöntemler geliştirip, gerektiğinde inisiyatif kullanabiliyorsa, bu sayede de kendisine verilen görevleri kusursuz bir şekilde yerine getirebiliyorsa bizim için sorun yok. Ama yapay zekâ verilen görevi sorguluyorsa, kendisine verilen görev yerine başka işlerle uğraşmak istiyorsa ya da o anda hiçbir şey yapmak istemiyorsa, empati yapıyorsa, biz oturup dinlenirken o da dinlenmek istiyorsa, verilen emirlere duygusal tepkiler veriyorsa ya da görev esnasında karşılaştığı olaylardan etkilenip depresyona girebiliyorsa, özgür olmak istiyorsa yani insanlar gibi davranıyorsa o zaman bizim için sorun var demektir.

Devamını oku..


kimler satürn satürn manzaralı bir sitede yasayacak

Kimler Satürn Manzaralı Bir Sitede Yaşayacak?

Şayet o zamana kadar insanları yok edecek kadar büyük bir afet yaşanmazsa, gelecekte insanlar kaçınılmaz olarak Dünya’dan öbek öbek ayrılıp uzaya yayılacaktır. Ancak bu ayrılış tüm insanlar için mümkün olmayacaktır. Gelişmiş ülkelerin insanlarının, zenginlerin ya da bilim insanlarının ve hem sistemleri ayakta tutmak hem de diğer insanlara hizmet edecek olan çeşitli statülere sahip işçilerin ilk ayrılacak olan insanlar olması büyük bir ihtimaldir.

Devamını oku..


büyük patlama

Büyük Patlama Bir Beyaz Delik mi?

Kara deliğin içinde olan olaylar, yani maddenin ışık hızından daha hızlı hareket etmesi, olabilecek en yüksek seviyelerde sıkışması, enerji formuna yani bir çeşit plazmaya dönüşmesi Büyük Patlama anındaki nükleosentezin tersi bir sürece benziyor gibi. Sonra kara deliğin diğer tarafını düşünün. Şayet tüm materyal başka bir yere akıyorsa diğer tarafta olsaydınız ne görürdünüz? Büyük bir patlama, saçılma, genişleme ve plazma halindeki son derece sıcak ve yoğun bir enerji.

Devamını oku..


büyük patlama

Başka Gezegenleri Dünyalaştırmak - 2: Kontaminasyon (Bulaşma)

Neil Armstrong’un attığı o büyük adım sadece insanların attığı bir adım değildi. İnsanlarla birlikte yaşayan bakteriler, virüsler, mantarlar, parazitler gibi ortak yaşam formlarımız daha sonra evcil hayvanlarımız ve onların benzer ortak yaşam formları, çiftlik hayvanlarımız ve onların ortak yaşam formları, beslenme ve dekorasyon amaçlı kullandığımız bitkiler, arılar, böcekler, toprakta ve bitkilerde yaşayan kurtlar hatta haşereler, dahası bizimle ve hayvanlarımızla birlikte yaşayan zararlı parazitler, patojen mikroorganizmalar. Aslında Neil Armstrong’un attığı bu adım tüm gezegenimizde bulunan canlılar için büyük bir adımdı.

Devamını oku..


büyük patlama

Başka Gezegenleri Dünyalaştırmak - 1

Bazı şirketler en yakınımız Mars'tan başlayarak başka gezegenlerde koloni oluşturmak için çalışmalara başladılar. İnsanların başka gezegenlerde tıpkı Dünya'daki gibi bir yaşam sürebilmesi için bazı dünyalaştırma planları düşünüyorlar. Başka gezegenleri dünyalaştırmak mümkün mü? Bunu gerçekten yapmalı mıyız?

Devamını oku..


bitcoin3

Bitcoin Nedir?

Bitcoin nedir? Bitcoin nasıl satın alınır? Bitcoin nasıl kazanılır? Bitcoin madenciliği nedir? Blockchain nedir? Dijital paralar ve dijital para borsaları ve Bitcoin'in geleceği hakkında herşeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Devamını oku..


kene

Balık Kenesi

Bu parazit balıklarda yaygın olarak bulunan bir parazit türüdür. Yaygın olarak 2 türü bulunur. Birinci türü ağız solungaç bölgesine yerleşirken ikinci türü balığın vücüduna dışarıdan yapışır. Ülkemizde levrek, kupes, izmarit gibi ısırarak değilde yutarak beslenen balıklarda daha çok görülür.

Devamını oku..


gemi2

Hasat Zamanı | Bilim Kurgu Hikayesi

Ekranda bizim bilmediğimiz bir dilde yazılar akıyor, bazı semboller belirip kayboluyor, değişik renklerde şekiller belirip kayboluyorlardı. Yalnızca bir tane kırmızı küçük daire, bir kalp atışı gibi büyüyüp küçülüyor, dünyanın üzerinde bir yeri işaret ediyor.

Devamını oku..


gezegen2

Mete'nin Robot Gezegeni | Bilim Kurgu Hikaye

Dünya’dan çok uzakta bir gezegende mahsur kalsaydınız ne yapardınız? En yakın insan kolonisinin binlerce ışık yılı uzakta olduğunu bilerek, yalnız başınıza bir keşif istasyonunda, bir askeri üste yada bilimsel araştırma tesisinde. Gönderdiğiniz yardım sinyallerinin insanlara ulaşması yüzlerce hatta binlerce yıl sürebilir.

Devamını oku..


sibernetik3

Mehmet Amca | Bilim Kurgu Hikaye

İlkbahar ile birlikte güneşin parladığı ve vadiyi yeni yeni ısıtmaya başladığı çok güzel bir gündü. Yemyeşil otların hafif bir esinti ile salındığı yamaçta koyunlar otluyorlardı. Gökyüzünde pamuk gibi beyaz bulutlar yavaşça geçip gidiyorlardı. Çoban Mehmet amca sanki bu tatlı meltemden saklanır gibi kepeneğinin içine sığınmış bir taşın üstünde oturuyordu.

Devamını oku..


balık kenesi

Köpek | Fantastik Hikaye

Caddede trafik akıp gidiyor, insanlar kaldırımlarda hayatın her zamanki ritminde hareket ediyorlardı. O ise ağır ağır yürürken bir yandan da yeni bir av bulmaya çalışıyordu. İşi kapkaç yapmaktı. Sabah erkenden şehrin en kalabalık mekanlarında gezerek çanta, cüzdan ne düşerse çalıp günlük parasını çıkarmaya çalışıyordu.

Devamını oku..